Potenciální studenti

Studium v zahraničí: rady a tipy na začátek

Uvažujete, že půjdete studovat do USA nebo Velké Británie? Tak nějaká moudra hned zkraje:

 1. Don’t be afraid to leave your comfort zone!
 2. Peníze řešit, ale až jako poslední (někde se najdou).

Samozřejmě se vše odvíjí od toho, na jakou chcete školu. To nahoře platí mnohem víc pro univerzitu než pro střední. Zaměřuji se na univerzity. U střední je to jednoduché, pomůže vám agentura. Doporučoval bych i zvážit byznys, co rozjel Ondřej Kania. 99% lidí v ČR bude postupovat standardním způsobem přes zprostředkovatele.

Co se týče univerzit, můžu vám poradit s undergraduate (bakalářské) i graduate studiem. Pokud chcete na undergraduate, je třeba se rozhodnout už během třeťáku na střední. Později už je obvykle příliš pozdě. Celý undergraduate proces se v zásadě skládá z následujících kroků:

 1. Výběr univerzity
 2. Testy (SAT, AP, popř. TOEFL nebo IELTS)
 3. Podání přihlášky (známky ve škole, výsledky testů, mimoškolní aktivity, reference, žádosti o stipendia… podle toho, co konkrétní škola chce)

Myslel jsem si, že vám tu dokážu dát ucelený návod, jak se sem dostat. Ale když jsem chtěl začít psát, tak jsem zjistil, že bych o tom mohl napsat knihu. A to by zabralo hooodně času :) Pokud se chcete dostat na undergraduate studium, může vám pomoct i Fulbright. Přestože nedávají stipendia undergraduate studentům, znají proces, pomůžou vám s přihláškou a tak… Rovněž můžete napsat mně. Když dostanu alespoň trochu konkrétní otázku (tzn., ne “Jak se dostat do USA?”), tak se pokusím odpovědět. Prosím nepište mi o rady, jak se dostat na univerzitu v USA, pokud jste se rozhodli pro hurá akci ve čtvrťáku střední školy. Má to jednoduchý důvod: přihlášky na univerzity se podávají v prvním pololetí čtvrťáku (moje byla jedna z těch brzčích, měla deadline 11. listopadu) a i tak, nevíte-li dostatečně brzo, že chcete v USA studovat, vaši přihlášku byste museli spíchnout horkou jehlou a šance na přijetí by tím dost utrpěly. Na rozdíl od českých škol zajímají americké školy výsledky vaší práce za celou dobu vašeho středoškolského studia. Říkám záměrně práce, protože zdaleka nejde jen o známky, ale také o mimoškolní aktivity a jakékoliv jiné úspěchy, které ilustrují vaši osobnost a prokáží, že jste perspektivní po všech stránkách.

2 Responses to Potenciální studenti

 1. Filip says:

  Ahoj, našel jsem tě v odkazech Fulbright a pročet jsem celý tvůj web a zaujal jsi mě. Tohle je můj první krok k tomu všemu. Studuji na Střední škole informačních technologii se zaměřením na počitačovou grafiku a dějiny umění… 3. ročník. Do Prahy se mi prozatím jezdit na schůze s poradci Fulbright nechce protože nemám moc jasno . A proto tě chci poprosit s výběrem univerzity popř. kurzů a celkově zapadnutí do všeho co se týče studia v USA. Chci si ujasnit jaké mám vůbec šance se dostat na univerzitu a jak zvládnout přihlášky a testy TOEFL apod.
  Díky za odpověd.

  • Josephine Gabriela Saňáková says:

   Ahoj, chci se zeptat, jak ses připravoval na testy SAT?
   Děkuji moc

Leave a Reply

Your email address will not be published.